Данія Копенгаген 2007

Ахтунг! Попередження!

Весь опис на цій сторінці відноситься до Данії 2007 року, можливо, багато чого вже не актуально.

Як дістався туди і навіщо

thumbnail Літаком Болтік Ер, півтори години до Риги, пересадка хвилин 40, півтори години до Копенгагену.

Мета поїздки – відрядження – софтверний проект.

Загальні відомості

Місто називається Копенгаген українською і російською мовами, Copenhagen англійскою, København данською. Havn данською - це гавань (що таке Køben - не знаю), і дійсно, гаваней тут багато, і райони міста (станції електрички) також називаються Nordhavn, Sydhavn, а також Østerport, и т. п., з чого стає зрозуміло, що Копенгаген по життю - портове місто.

Данія – малонаселена країна, 5.5 мільйона жителів, у Копенгагені – близько мільйона. Тому місто виглядає безлюдно. Навіть у години пік немає масових скупчень людей, немає дорожніх пробок, а в електричці – напівпорожні вагони.

Грошова одиниця – данська крона (DKK). Купюри красиві та не занудні, як і в інших західноєвропейців. Євро та доларів тут немає. Курс обміну: 5.4 DKK = 1 USD. Тож приблизно одна данська крона дорівнює одній гривні.

Пунктів обміну валют знаю і бачив лише два - на центральному вокзалі та на центральній вулиці, напевно, ще один є в аеропорту. Оскільки конкуренції немає, умови обміну грабіжницькі.

Зазвичай обмінні пункти отримують прибуток або від маржі (коли курс купівлі нижче за курс продажу, як у нас в Україні), або від відсотків на суму угоди (курс покупки = курс продажу, але з кожної операції береться 1%, - так працюють деякі пункти в Парижі). Датчани нахабно здирають гроші і на маржі, і на самій операції обміну, яка коштує 25 DKK!

Ціни в Данії вдвічі вищі, ніж в Україні. На все, починаючи від хліба, і до DVD+R. Це обумовлено високими державними податками.

Наприклад, Nescafe Gold 200гр. коштує від 50 до 65 крон. Хліба дешевше 4,5 DKK я не бачив, але пристойний смачний хліб коштує від 15 до 25 крон.

Мова спілкування

Збираючись у відрядження, я прихопив із собою дансько-російський розмовник та словник, плануючи хоч на базовому рівні ознайомитися з данською мовою. Наївний! Тут не основи данської мови треба вивчати, а підтягувати свою англійську до місцевого рівня.

Англійською тут говорять УСІ. Можливо, у фермерській глибинці і інакше, але в Копенгагені я не зустрів жодної людини, яка б не знала англійської. Англійську тут люблять, говорять вільно, швидко і природно.

Транспорт

Электричка в 7 вечера

Громадський транспорт:
-- автобуси;
-- електрички (S-train), схожі на київське метро;
-- метро в центрі міста, не схоже на київське метро.

Несхожість у тому, що метро працює без водія.

Транспорт ніколи не буває переповнений. У S-трейні данці їздять з велосипедами, і навіть у години пік можна знайти для них місце. На фото - електричка, все чисто та затишно, вдалині знаходиться один пасажир, зазвичай їх більше, але ніколи багато не буває. Час – 18:54, дивись праворуч вгорі на табло.

Проїзд коштує дорого. Вартість проїзду між двома зонами (це 5-10 проміжних станцій, 20-30 хвилин їзди), складає 12 DKK. Купивши на вокзалі проїзний на 2 місяці на 2 зони за 620 DKK, вдалося скоротити витрати на транспорт наполовину;)

Электричка в 7 вечера Але найкрутіша фіча Копенгагена - це велика кількість велосипедів. Цілими зграями велосипедисти виїжджають на перехрестя на зелене світло. По всьому місту для них є особливі доріжки поряд із тротуаром. Причому ходити цими доріжками так само "непристойно", як і по проїжджій частині доріг.

Масові поклади велосипедів виявляються і у дворах житлових будинків, і біля всіх станцій електрички чи метро. Я припустив, що для багатьох данців дорога від дому до роботи включає електричку, а від станції електрички до роботи або до будинку можна їхати на велосипеді. І щоб не пертися з велосипедом усередину електрички, датчани купують 2 велосипеди! На одному їдуть від дому до електрички, залишають його на стоянці, далі їдуть без велосипеда електричкою, а там на стоянці забирають свій другий велосипед, яким і їдуть до офісу.

Іншими словами, велосипедів на вулицях дуже багато. Хто не вміє їздити велосипедами, змушені купувати легкові автомобілі (жарт).

Напевно, велосипедна їзда робить величезний внесок у А) здоров'я датчан, Б) гаманець, оскільки бензин дуже дорогий; в) екологію.

Перші враження

thumbnail Ще не прилетівши до Копенгагена, мені вдалося сфотографувати одну з визначних пам'яток Данії та Швеції – міст Мальмо-Копенгаген. Особливість мосту полягає в тому, що він з'єднує дві країни. Крім того, вся будова, яку умовно можна назвати мостом, має загальну довжину 16 км, і складається з власне моста завдовжки 8 км, штучно створеного острова Пеппархольмен (Pepparholmen) завдовжки 4 км, та чотирикілометрового тунелю. Міст відкривали королівські особи Данії та Швеції у липні 2000 року.

Økologi

Так данською називається екологія, і вони про неї піклуються.

Перше, що згадується у зв'язку з екологією – це велосипеди, про які я вже написав вище.

Друге - це recycling, ставлення до найпростішого сміття. Тут воно сортується, причому не добрими дядьками на сміттєспалювальному заводі, а жителями, які демонструють дивовижне сумління. Контейнери стоять у спеціальних будиночках, для скла та батарейок - окремі контейнери.

Сумління сумлінням, але жителів стимулюють ще й грошима. Коли ви купуєте в магазині пиво, яке коштує 3,45 DKK (одне з найдешевших ;), у вас в чеку з'являється 2 рядки:

PREMIUM PILSNER 3,45
DÅSEPANT        1,00

що означає, що вам у комплекті з рідким пивом впарили ще й бляшанку, яка коштує цілу крону. У кожному супермаркеті є автомат, який приймає порожні жерстяні, пластикові та скляні банки-пляшки. Так що порожні банки по 1 кроні на дорозі не валятимуться, їх сумлінно здадуть якщо не пересічні жителі, то бомжі, яких тут дуже багато.

thumbnail thumbnail

А ось так у компанії вирішують проблему із сигаретним димом. Така "курилка" коштує 10000 $.

thumbnail thumbnail

Communism in action

Данія – типова капіталістична країна. Як у ній вирішуються соціальні питання чи питання освіти – не напишу, оскільки не стикався із цим. Але продемонструю ставлення IT фірми до своїх співробітників, що свідчить про те, що данський капіталізм далеко і беззастережно переплюнув той радянський соціалізм чи комунізм чи що ми там так довго пнулися збудувати.

Коротше, данська фірма повністю забезпечує харчування співробітників на роботі, включаючи безкоштовні перекуси, каву, колу, повноцінний обід. Пару фоток для переконливості:

thumbnail thumbnail thumbnail thumbnail

Пейзажі

Щоб зайти на список данських фотоетюдів, тисни на панораму нижче:
Home  
Terms and Conditions (c) 2005, 2006, 2008, 2009, 2011, 2012, ..., 2023 NAN